Helisalvestus, helitehnika, ansamblid

NATUKENE TEADUST

LOODUSLIKUD HELID

Me kõik oleme kogenud heli ja õppinud koolis, et see on õhumolekulide vibreerimine mis paneb võnkuma meie kõrva trumminahad. Inimesed kes iga päev töötavad heli ja heliseadmetega ei mõtle kogu aeg sellele kuidas asi teaduslikult töötab – aga oleks siiski hea teada kuidas asjad looduses toimivad ja kuidas need võivad sinu heaks tööle hakata.

Vibratsioon saab alati alguse mingist algallikast- häälepaeltest, muusikariistades, valjuhääldi membraanist.
Näiteks valjuhääldi membraan. See vibreerib edasi –tagasi ja lükkab õhu molekule. Edasi liikudes see lükkab õhu molekulid kokku tekitades kompressiooni mis tekitab kõrge rõhu. Tagasi liikudes tekitab see madala rõhu. Membraani niisugune liikumine tekitabki laine-liikumise. Niisugune liikumine- laine on kõikjal meie ümber. Näiteks Lained mida näeme meres, missugune on nende tegelik jõud  laeva ranniku lähedal liikudes, missugust mõju see tekitab loodusele. Või siis ka igasugused muud lained- elektromagnetiline kiirgus ehk röntgen, valgus, mikrolaine või raadiolaine.

Hästituntud laste mänguasi spiraal vedru on väga hea näide helilainest. Kui tõmmata see vedru pingule ja siis korraks ühest otsast järsult järgi lasta ja tagasi tõmmata tekkib selle tulemusel laine mis liigub mööda vedru selle lõppu ja põrkub sealt algpunkti tagasi.
Tegu on siis pikilainega kus laine suund liigub paralleelselt pikki  antud materjali (võime seda ka nimetada osakeste liikumiseks). Helilaine on pikilaine.

Kui võrdleme seda vee lainetusega kus laine liigub paralleelselt veepinnal- liiguvad veemolekulid üles ja alla. Seda nimetatakse ristilaine. Samuti on ka elektromagnetilised lained ristilained.

Üks võimalus demonstreerida vee lainet on see kui jälgida vees olevat ntx. õngekorki mis laine tekkides liigub lihtsalt üles ja alla ja kui pole tuult või mõnda muud mõjutavat tegurit siis võib see seista samas kohas kasvõi terve päeva.

Sama kehtib ka heli kohta. Helilained mis tekivad kõlarist tekitavad lained mis liiguvad edasi- tagasi ja ei kao kuhugi. (kui õhu molekulid liiguvad ühest kohast teise siis on tegemist tuulega.)

Kui see poleks nii siis tekkiks kõlari korpuses vaakum ja korpus puruneks.

Kummaline on see et kui te asetate käe töötava bassikõlari lähedale tunnete justkui tuult kui bassikõlarist tuleb heli. Tegelikult ei ole see tuul vaid helilainete liikumine mida te tunnete kui see kõlarist väljub aga kui laine tagasi tuleb siis te seda ei tunne.

Ristilainel (veelaine) on osakeste liikumine täisnurga all ( risti) laine suhtes. Pikilainel liiguvad osakesed paralleelselt laine liikumise suunaga.

Kuigi pikilaine on sarnanev eelpool mainitud vedruga pole see siiski päris nii. Vedru tekitab helilaineid ka enda ümber. See on võimalik tänu sellele et iga õhumolekul ( hapnik, lämmastik üha suurenev süsinikdioksiid) on heliallikas omaette. Muidugi on molekulid väga väikesed heli allikad kuid nad tekitavad heli kõigis suundades. Nii et kui valgus levib väga pikka maa sirgjooneliselt siis heli liigub samuti sirgjooneliselt- aga tekitab laineid mis liiguvad ka mujale suundadesse, eriti madalsageduslikud helid.